E TİCARET SİTENİZDE SOSYAL MEDYANIN GÜCÜNÜ KULLANIN

E TİCARET SİTENİZDE SOSYAL MEDYANIN GÜCÜNÜ KULLANIN

E TİCARET SİTENİZDE SOSYAL MEDYANIN GÜCÜNÜ KULLANIN

E TİCARET SİTENİZDE VE SOSYAL MECRALARDA ETKİLEŞİMİ ARTIRMAK İÇİN İPUÇLARI
E Ticaret sitenizde sattığınız ürünlerin yâda sunduğunuz hizmetlerin detaylarını milyonlarca kişiye duyurmak ve işinizin tanıtımını yapmak için en büyük desteği sosyal medyadan alabilirsiniz. Sanal dünyada kalıcı olmak istiyorsanız sosyal medya yaptığınız işin en önemli parçası olmalıdır. Sosyal mecralar etkin ve doğru kullanıldığında müşteri portföyünüz artabilir, yeni müşteriler kazanabilir ve müşterileriniz ile daha yakından iletişim kurabilirsiniz. Sosyal medya etkileşimleri arttıkça e ticaret sitenizin de ziyaretçi trafiği artar ve e ticaret siteniz daha çok kişi tarafından bilinir. Bu etkileşimler e ticaret sitenize yeni müşteriler getirir dolayısıyla kazancınızın da artmasını sağlar. Sosyal Medya kullanımı, etkileşimi arttırdığı gibi markanızın imajını, müşterilerinizin memnuniyetini, müşterilerinizin sadakatini, markanıza olan güveni de artırabilir.

Etkileşim oranını artırmak için neler yapabilirsiniz?

E ticaret sitelerinin en büyük destekçisi sosyal medyadan doğru desteği almak verimliliğinizi artırırken organik etkileşim sağlamanıza da yardımcı olacaktır. Organik Etkileşimi artırmak için aşağıda sizlere sunduğumuz birkaç ipucunu değerlendirmenizi ve uygulamanızı öneririz.
  • Hedef kitlenizi oluşturun

Müşterilerinizin e ticaret mağazanızda ve sosyal medyada aktif olduğu saatler,  müşterilerinizin cinsiyeti, yaş gurubu, yaşadığı şehir gibi tüm detaylar hedef kitlenizi oluşturmak için önemli ve gerekli bilgilerdir. Bu bilgiler doğrultusunda oluşturduğunuz hedef kitle sosyal medyada var olduğunuz sürece etkileşim oranını artırmak için size yardımcı olacaktır.  
  • Doğru zamanlarda düzenli paylaşımlar yapın

Hedef kitlenize yönelik yapacağınız paylaşımlar için bir plan oluşturmanız ve bu plana uygun paylaşımlar yapmalısınız. Belirlediğiniz hedef kitlenin aktif olduğu saatlerde paylaşım yapmanız reklamınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlar. Etkileşim artıkça paylaşımlarınız da amacına daha kolay ulaşacaktır.  
  • Erişimi genişletin

Paylaşımlarınızın erişim oranları, etkileşim oranını artırmak için oldukça önemlidir. Takipçilerinizin paylaşımlarınızı beğenmesi, paylaşımlarınıza yorum yapması, paylaşımlarınızı kendi takipçileri ile paylaşması veya arkadaşlarını etiketlemesi etkileşimi artırmak için en büyük etkendir. Bu nedenle paylaşım yaparken, takipçilerinize sunduğunuz hizmetler veya sattığınız ürünler ile ilgili çeşitli sorular sorarak, yorum yapmalarını sağlayabilirsiniz. Çeşitli yarışmalar düzenleyerek, kullanıcıları e ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz. Tüm dikkatleri çekmek ve böylece etkileşim oranını artırmak için bu bahsettiklerimize benzer ama içeriği kendi iş alanınıza uygun paylaşımları sık sık yapmanızı öneririz. Ayrıca bu paylaşımların hedef kitlenizi genişleteceğini de unutmayın.
  • Paylaşımlarınıza ilgi çekici görseller ekleyin.

Her gün sosyal mecralarda milyarlarca paylaşım yapıldığını unutmayın. Bu nedenle paylaşımlarda etkileşimi artırmak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Video veya fotoğraf gibi öğeler ile paylaşımlarınızı diğer paylaşımlardan farklılaştırabilirsiniz. Yapılan birçok araştırmaya göre sosyal mecralarda sadece metin veya içerik yazılarak yapılan paylaşımlar dikkat çekmediği için etkileşim oranları da çok düşük oluyor. Fakat aynı metni veya içeriği ilgi çekici ve kaliteli görseller ile birlikte paylaştığınızda etkileşim oranında büyük artış oluyor.
  • Gündem hakkında bilgi sahibi olun fakat asla taraf tutmayın

Hedef kitlenizin ilgisini çekecek gündem konuları ile ilgili çeşitli içerikler paylaşabilirsiniz. Gündemdeki olaylar ile verdiğiniz hizmet yâda ürünleri bağdaştırıp çeşitli paylaşımlar yapabilirsiniz. Fakat bu paylaşımları yaparken asla bir taraf olmadığınızı, herkesin görüş ve düşüncelerine saygı göstereceğinizi belli edin. Özellikle siyasi konularda tarafınızı belli etmemeniz ve kendi siyasi görüşlerinizi işinize karıştırmamanız gerekir. Unutmayın hedef kitlenizdeki kişilerin farklı siyasi görüşleri olabilir.
  • Sosyal mecralardaki yenilikleri takip edin ve uygulayın

Sosyal medya kullanıcıları yenilikleri yakından takip eden ve bu yenilikleri uygulayan bir markaya karşı daha fazla güven duyabilir. Yapılan birçok araştırmaya göre sosyal mecralardaki yenilikleri kısa süre içinde uygulayan bir markanın, diğer markalara oranla daha modern olduğu düşünülmektedir.  
  • Sanal İşçi’yi takip etmeye devam edin

Organik etkileşimi artırmak için yukarıda belirttiğimiz ipuçlarını uygulayıp, bloğumuzu da takip etmeye devam edebilirsiniz. Blogumuz da sosyal medya,  e ticaret gibi birçok önemli konu hakkında çeşitli makaleler yayınlanmakta ve sosyal ağlardaki değişikliklere göre içerikleri de güncellenmektedir.   Bu bahsettiğimiz konuları yapacak vaktiniz veya bilginiz yok ise bu işleri sizin yerinize yapacak onlarca uzmana sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Sanal İşçi’nin sunduğu hizmetler ile sanal dünyada sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.