Freelance Çalışma Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Freelance Çalışma Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Freelance Çalışma Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Freelance Nedir?

Freelance çalışma şekli; kendi belirlediğiniz saat aralıklarında çalışabileceğiniz, dönemsel veya proje bazlı çalışma sistemidir.  Freelance çalışanlar projenin içeriğine veya toplam çalışma saatlerine göre fiyatlandırma yaparlar. İngilizce’de bağımsız savaşçı anlamını taşıyan Freelance kelimesinin Türkçe anlamı serbest çalışmaktır.  Freelance çalışmak özgürce ve bağımsız çalışmayı sevenler için en iyi tercih olsa da, sorumluluğu normal bir çalışana göre çok daha fazladır. Sorumlulukları çok fazla olmasına rağmen son zamanlarda milyonlarca kişi freelance hizmet vermeye başlamıştır. Bunun en büyük nedeni ise istediği gün ve istediği saatlerde çalışabilmek ayrıca istediğin işi yapma özgürlüğüne sahip olmaktır.

Freelance Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Freelance çalışanlar için her geçen gün yeni iş alanları oluşmaktadır. İşveren içinde freelance hizmet almak büyük bir avantajdır. Bu nedenle freelance çalışanların iş kapsamı hızla genişlemektedir. Freelance yapılabilecek yüzlerce iş vardır fakat işverenlerin en sık freelance hizmet almak için tercih ettiği alanları saymak gerekirse; Freelance Grafik Tasarım başlığı altında; web tasarım, logo tasarım, afiş tasarım, banner tasarım, kartvizit tasarım, broşür tasarım, poster tasarım, fotoshop gibi birçok tasarım ve grafik işlerinizi yaptırabilirsiniz. Freelance Yazılım ve Teknoloji başlığı altında; HTML, CSS, PHP, MySQL, Wordpress ve E ticaret sitesi kurulumu gibi tüm yazılım ile ilgili işlerinizi yaptırabilirsiniz. Freelance Video ve Ses başlığı altında; Animasyon, seslendirme, ses efektleri, video konuşması veya jingle gibi tüm işlerinizi yaptırabilirsiniz. Freelance Reklam ve Pazarlama başlığı altında; internet reklamcılığı, seo, pazarlama gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Freelance Yazı ve Çeviri başlığı altında; Makale, çeviri, reklam yazarlığı, bülten, sunum, tez hazırlama, redaksiyon gibi işlerinizi yaptırabilirsiniz. Yukarıda bahsettiklerimiz dışında freelance online ders, freelance danışmanlık hizmeti gibi daha birçok alanda freelance uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Özgürce çalışabilirsiniz. İş tercihi yapabilirsiniz. Dilediğiniz işlerde görev alır, istemediğiniz işlerde görev almayabilirsiniz. Çalışma günlerinizi ve saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Yoğun zamanlarda aşırı çalışıp, boş zamanların tamamını istediğiniz gibi kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Kendi işinizin patronu olur, yönetici, patron veya müdür gibi üstlerinize bağımlı olmazsınız.

     Freelance Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

İş sürekliliği yoktur. Proje bazlı veya dönemsel çalıştığınız için sürekli yeni iş taleplerini takip etmek durumunda kalırsınız. Yaptığınız işin içeriğinden, reklamından, pazarlamasından ve muhasebesinden siz sorumlusunuzdur. Sosyal güvencenizden, verginizden ve buna benzer gerekli tüm ödemelerden siz sorumlusunuzdur. Yaptığınız işlerin karşılığını vermeyen, eksik ödeyen birçok kişiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumun önüne geçmek için freelance uzman ve işverenleri buluşturan platformları tercih etmenizi ve tüm işlerinizi bu platform üzerinden yapmanızı öneririz.

Freelance Uzman Nasıl Olunur?

Freelance hizmet vereceğiniz alan hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir. Hizmet verdiğiniz alan hakkında tüm gelişmeleri yakından takip etmeli ve bu gelişimlere en kısa süre içinde ayak uydurmanız gerekir. İşinizin devamını sağlamak için tüm müşterilerinize güven vermeli ve müşteri memnuniyetine sonsuz vermelisiniz. Yaşadığınız ülkenin freelance hizmet hakkında belirlediği kanunları ( vergi, sosyal güvence… vb. ) bilmeli ve bu kanunlara uygun hizmet vermelisiniz. İletişim kanallarınızı güçlendirmeli ve yeni iş kapıları açılması için yeterli bağlantıya sahip olmalısınız.

Freelance Uzmanlar ile Çalışmanın İşverene Faydaları Nelerdir?

İşverenler freelance çalışma yöntemi ile projelerini çok uygun rakamlarla hayata geçirebilirler. Sosyal güvence, muhtasar, vergi gibi ek ücretler ödemeden ayrıca maaş, yol, yemek, gibi personel giderleri olmadan en az sorumlulukla projelerini alanında deneyim edinmiş uzmanlara yaptırabilirler.

Freelance Çalışanlar Vergi Öder mi?

Freelance çalışma sistemi hakkında her ülke farklı vergi kanunu uygulayabilir. Birçok ülkede yıllık belirli bir gelirin altında kazanç sağlayan freelance uzmanlar vergiden muaf tutulur yada basit vergi mükellefi olarak hizmet verebilir. Basit vergi mükellefleri katma değer vergisi, geçici vergi gibi birçok vergi ödemesinden muaf tutulur. Yaşadığınız ülkedeki kanunlar doğrultusunda hizmet vermeniz ileride yaşanabilecek her türlü sorunun önüne geçer.

Freelance Uzmanlar ile Nasıl İletişime Geçebilirim?

www.sanalisci.com aracılığı ile birçok freelance uzman ile iletişime geçebilirsiniz. Projeleriniz hakkında bilgi alabilir, onlarca uzman arasından size en cazip gelen freelance uzman ile çalışmaya başlayabilirsiniz.