Freelance çalışmak istiyorum

Freelance çalışmak istiyorum

Freelance çalışmak istiyorum

Binlerce insan Freelancer çalışmak istiyorum cümlesini sıklıkla kullanmaya başladı. İnsanlar geleneksel kariyerlerden vazgeçmeyi ve sevdikleri bir yaşam tarzı yaratmak için freelance çalışma modelini tercih etmeye başladı.

Kendileri için daha fazla esneklik sağlayan serbest bir işe başlamayı tercih ederek, şirketlerin dünya çapında benzeri görülmemiş bir değişime uğradığını görüyoruz. Serbest çalışanları işe almak oldukça kolay, aynı zamanda birçok işletme için daha cazip hale geliyor. Farklı becerilere sahip insanlar için serbest çalışmak sonunda sürdürülebilir bir serbest meslek kariyerine  dönüyor. 

1. Hedeflerinizi Tanımlayın.

Açıkça tanımlanmış, kolayca ölçülebilir hedefler olmadan gitmek istediğiniz yere varmak çok zor olacaktır. Freelancer çalışmak istiyorum diyorsanız bu liste sizler için.

  • Freelance çalışma şekli, günlük işinizin yanında ekstra gelir elde etmenin bir yolu mu?
  • Freelance çalışarak kendi işinizin patronu olmak mı istiyor musunuz?
  • Ya da, sonunda tamamen farklı bir hedefe ulaşmak için freelance çalışma modelini bir basamak taşı olarak kullanmak mı istiyorsunuz?
  • Nihai hedefiniz ne olursa olsun, netleştirmeniz gerekir. Bu, tüm dünyadaki girişimcilerin başarılı bir şekilde iş kurma konusunda hemfikir olduğu bir şeydir.

Neden serbest bir işe başlatmayı düşündüğünüzü anlamak için kendinize zaman ayırın—serbest bir makale yazarı olmak ister misiniz? Serbest bir tasarımcı? Serbest bir yazılım geliştiricisi? Vereceğiniz kararlar hakkında kesin olun, bu sizi doğru hedefe ulaştıracaktır. Diyelim ki hayalinizdeki freelance çalışma modeli daha büyük. Kendi saatlerinizi belirleyecek, kiminle çalışmak istediğinize karar vereceksiniz. Peki böyle bir hedefe nasıl ulaşacaksınız?

Hayatınızı seviyorsanız, zamanınızı boşa geçirmeyiniz; çünkü zaman hayatın ta kendisidir. Benjamin Franklin

Zamanınızın değerini bilmek zorundasınız. Gelirinizin sürdürülebilir bir duruma geldiğinden emin olmalısınız, farklı zaman dilimlerinde hangi projelerde çalışacağınızı belirlemelisiniz taki serbest çalışma modelini tam zamanlı bir işe dönüşene kadar.

2. Doğru Fitay Belirleyin.

Bir grafik tasarımcısı olduğunuzu veya en azından boş zamanlarınızda Adobe Illustrator & Photoshop ile yeteneklerinizi geliştirdiğinizi varsayalım. Açıkçası, sektörünüzde ne yaparsanız yapın, sizden daha düşük fiyatlara aynı işi yapacak çok sayıda rakip var. Bunun için başlangıçta freelancer çalışan olarak, fiyat üzerinde rekabet etme fikrinden vazgeçin. Ne zamanki işinizde profesyonel seviyeye ulaşırsınız, ozman belirli bir müşteri portfmyünüz oluşacaktır. Bu durumda istediğiniz fiyatlandırmayı yapmak daha kolay olacaktır.

3.Hedef Müşterilerinizi Belirleyin.

Hedef Müşterilerinizi Belirleyin. Freelance çalışma modelinizde karlı bir iş kolu seçmek ve o işte profesyonel freelancer olmak müşterilerinizin ilgisini çekecektir. Kiminle çalışmak istediğinizle ilgili bazı ilk varsayımlar yapın, önce onları hedefleyin ve bir kaçıyla çalıştıktan sonra, benzer müşteriler ile çalışıp çalışmak istemediğinize dair çok net bir anlayış geliştireceksiniz.

4. Hizmetleriniz için stratejik fiyatlar ayarlayın.

Freelance çalışmak istiyorum diyorsanız gelir ve gider hedefinizi karşılamak için saatlik oranınızın ne olması gerektiğini belirleyin. Unutmayın, teslim ettiğiniz hizmete göre işinizi fiyatlandırmanız gerekir - rakiplerinize göre değil. Başkalarının sizin işiniz için fiyatlandırma yapmasına izin vermeyin. Freelance çalışmaya başlamanın en önemli kuralı budur.

5. Sanal İşci Üzerinde Yüksek kaliteli Portföy Sayfası oluşturun.

Başlangıç noktası olarak sanalisci.com üzerinde, bir portföy sayfasına sahip olmanın amacının ne olduğunu anlayalım. Potansiyel bir müşterinin ilk izlenimi, freelance işinizde çalıştığınız geçmiş müşterinizdir (veya şirketler) . 

Sunduğunuz hizmetlerin kimlere hitap ettiğini anlatmak için etkili iletişim kurmanız gerekir. Bunun ötesinde, bu tür işler için neden en iyi kişi olduğunuza dair kendinizi satmanız gerekir. Freelance portföyünüzde, hizmetlerinizi etkili şekilde satmanın bir kaç yolu:

  • İletişim kurun ve çalışmalarınızın örneklerini gösterin.
  • İletişim bilgilerinizi paylaşın
  • İlgili becerilerinizi ve  eğitim alanındaki başarılarılarınızı vurgulayın.
  • Referanslarınızı paylaşın (yeni başladığınız bir  iş veya eski işinizden olsalar bile)