Logo tasarimi hakkinda bilinmesi gerekenler

Logo tasarimi hakkinda bilinmesi gerekenler

Logo Nedir?

Kurumsal kimliğin temelini oluşturan logo, şirketinizi diğer şirketlerden ayırt etmeyi sağlayan ve tipografik karakterlerden oluşan işaretleme dilidir. Logo tasarımı, bir kuruluşun ya da bir hizmetin isminde geçen harflerle veya kuruluşu temsil eden bir öğenin sembolleştirilmesiyle yapılabilir. [wp_ad_camp_1]

Doğru Bir Logo Nasıl Olmalıdır?

Doğru bir logo tasarımı mümkün olan en az renk ile kolay anlaşılır, sade, hatırlanması kolay ve dikkat çekici olmalıdır. Kesinlikle özgün tasarlanması gereken logo, başka herhangi bir firmayı çağrıştırmamalıdır. Ayrıca şirketin içeriğine uygun tasarlanması gereken logolar, tüm kesim ve baskı teknikleri ile problemsiz bir şekilde kullanılabilir olmalıdır. Logo küçük ölçülerde kullanılması gerektiğinde logodaki ayrıntılar kaybolmamalı ve logoyu büyük ölçülerde kullanmanız gerektiğinde ise ayrıntılar dağınık ve düzensiz görünmemelidir. Bu nedenle doğru ve kurallara uygun bir logo tasarımı yaptırmanız oldukça önemlidir.

Bir Kuruluş İçin Logo Neden Önemlidir?

Logo şirketinizin varoluşundan itibaren tüm ticari hayatınızda sizi temsil edeceği için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kurumsal kimliğinizin bedeni olarak tanımlayabileceğimiz logo aynı zamanda kurumuzun ruhunu da müşterilerinize yansıtır. Güçlü bir marka kimliği oluşturmak isteyenler işe sağlam, kaliteli ve akılda kalınır bir logo tasarımıyla başlamalıdır. Örnek vermek gerekirse; Coca Cola, Apple, Mercedes veya BMW gibi dünyaca ünlü şirketlerin logoları dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından bilinmektedir.

Logo Tasarım Fiyatları Ne Kadardır?

Logo tasarım fiyatları hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir. Logo tasarım fiyatları tamamen çalışmak istediğiniz logo tasarımcısına veya çalışmak istediğiniz web ajansa bağlıdır. Fakat akılda kalınır ve etkili bir logo tasarımı yaptırmak için çok yüksek bütçeler ayırmanıza gerek yoktur. Örneklendirmek gerekirse, birkaç yıl önce ortaya çıkan bir habere göre Twitter gibi dünyaca ünlü bir sosyal medya platforumuna ait ve dünyada milyonlarca kişinin hafızasında yer edinen logonun tasarımı için Twitter yalnız 15 Dolar harcadığı açıklamıştı. Aynı şekilde yine bir dünya markası olan Nike ise herkes tarafından bilinen logosunun tasarımı için 35 dolar ödediğini açıklamıştı. Kısaca çok fazla ücretler ödeyerek tasarlattığınız logoların çok başarılı ve çok etkili olacağını düşünmeniz büyük hata olur. Logo tasarımında doğru tasarımcıyı bulmanız ve aşağıda belirttiğimiz logo çeşitlerinden dilediğinizi seçerek, kurumunuzu en iyi ifade edecek en doğru sembolleri bir araya getirmeniz hafızalarda yer edinmeniz için yeterli olacaktır.

Logo Çeşitleri Nelerdir?

San Serif Stili Logolar: Basit stilde hazırlanan fakat güçlü ve keskin hatlı logolara denir. Tek Karakter İle Hazırlanan Logolar: Tek harf veya tek bir işaret ile hazırlanan logolara denir. Çok karakter İle Hazırlanan Logolar: 2 den fazla harf veya simge ile hazırlanan logolara denir. ( çok profesyonelce hazırlanması gerekir, aksi takdirde karışık ve sıkıcı olabilir.) Kombinasyon Stili Logolar: Harfler, simgeler ve semboller bir araya getirilerek manipüle edilen logolara denir. Geleneksel Olmayan Tarzda Logolar: Eski tarz ile yeni tarzın bir araya getirilmesiyle tasarlanan logolara denir. Kaligrafik Logolar: El çizimi ya da el yazısı ile tasarlanan süslü logolara denir.   Karmaşık Form Tasarlanan Logolar: Objeler, semboller, simgeler ve kelimeler bir araya getirilerek tasarlanan, anlaşılması güç fakat etkileyici ayrıca dikkat çekici logolara denir.   Numaralar İle Tasarlanan Logolar: Yalnız rakamlar ile veya hem rakamlar hem de harfler birlikte kullanılarak tasarlanan logolara denir.   Merkezi Olmayan Logolar: Alışılmışın çok dışında, gölgelemelerin ve farklı formların kullanıldığı sıra dışı logolara denir.