SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır

SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Seo Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Yıl 2016,internet her geçen gün hızla büyüyor ve Seo Arama Motoru Optimizasyonu dijital alemin altın madeni olmaya devam ediyor,Binlerce kişi,bu madene nasıl ulaşırım diye kendilerine yeni fikirler üretiyor.İnternetin bu kadar büyüyeceğini ve değerli olacağını kimsenin aklına bile gelmezdi.

Web siteleri

Günümüzde çeşitli açık kaynak kodlu yazılımlar sayesinde,site sahibi olmak oldukca kolay hale geldi,iyi bir blog için wordpress,iyi bir e-ticaret sitesi için magento veya opencart kullanabilirsiniz.Bir diğer özellik ise,bu tarz açık kaynak kodlu yazılımların binlerce eklentisinin olmasıdır ve her geçen gün yazılımcılar yeni ürünler geliştirmektedir.Sitenize sıfırdan yeni bir fonksiyon eklemek pahalı olabilir. Fakat bu tarz eklentiler sayesinde,sitenize çok uygun fiyatlara yeni özellikler eklemeniz  kolay olacaktır.Bu küçük bilgilerin ardından,şimdi Seo ile ilgili ayrıntılara geçelim.

Seo Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

Seo Arama Motoru Optimizasyonu internetin Altın Kuralı

SEO ile ilgili detaylara girmeden önce,gelin hep birlikte internetin ne olduğu hakkında küçük bilgiler edinelim.Internetin tanımını söyle yapabiliriz;milyonlarca bilgisayar,telefon,tablet gibi araçların bir birine bağlı olduğu geniş ağ.

Domain (Alan Adı)

Alan adları farklı numaraların birleşmesi ile çalışır,alan adları olmadan İnternet kullanıcıları Web sitesine sadece IP adresleri sayesinde ulaşabilir.Alan adlarınını geliştirilmesi sayesinde,interner daha da zevkli hale gelmiştir.İki kullanıcı aynı alan adını almak istediğinde,problemle karşılaşmaktadır.Buna şöyle örenek verebiliriz,tıpkı gerçek dünyadaki gibi: Bir evde iki kardeşin aynı ad ve soyada sahip olması!sizece uygun olur mu? Alan adlarıda buna benzer işlemekte,buna alternatif olarak,aldan adı uzantıları geliştirilmiştir.En popüler olanı com,net ve org dir,edu genellikle eğitim merkezleri için kullanılır.

İnternet Nasıl Çalışır

İnternetin nasıl çalıştığını artık biliyoruz,şimdi nasıl işlediğine bir göz atalım.Gerçek hayatta telefon numaralarımızı saklamak için telefon rehberlerleri kullanmaktayız.internetin'de gerçek hayatta olduğu gibi bilgileri saklayabileceği bir yere ihtiyacı vardır.Bir çok şirket üyelerin oluşturduğu alan adları için database yani veri tabanları oluşturmuştur.

Data Base Veri Tabanı Nedir?

Veri tabanları birbirleriyle ilişkili bilgilerin depolandığı büyük verilerin saklandığı ve bu verilerle işlem yapan bir platformlardır.

Search Engines (Arama Motorları) ve Seo Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorları Rehberlerde olduğu  gibi tasarlanmış ve geliştirillmişti.Fakat halen cevaplanacak bir kaç soru vardı.Bilgiler alfabetik sıraya göre mi yada dizinlere göremi gösterilecekti? Zamanla bu sorunun cevabı bulunmuştu,arama kutucuğuna girilen kelimeler en iyi benzer içerikli sitelere ulaşacaktı ve SEO'nun doğuşu böyle olmuştu.Arama motoru optimizsyonu,aynen bu örnekte olduğu gibi,arama motorlarına girilen kelimeyi yorumlar ve ona en uygun içerikli sonuçları size iletir. Örneğin Freelace proje kelimesini aradığınızda,bu kelimeleri içeren bir çok site karşınıza çıkacaktır ve size en iyi sonuçları vercektir. Peki hangi sitenin ne kadar iyi olduğuna kim karar veriyor?Bu soru milyon dolarlık bir soru olsa gerek.SEO algoritması her geçen gün değişmektedir bu algoritma her arama motoru için farklıdır.Bunun için seo hakkında kendinizi her gün geliştirmek zorundasınız yada bu konuda bir SEO ARAMA MOTORU OPTİMİZASYON UZMANI bulmak sizler için yeterli olacaktır. Bu harika önerileri sizlere vermeden önce,bilmeniz gereken bazı ayrıntılar da vardır.Bazı seo işi yapan kişiler sistemi kandırmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.Bu gibi yöntemler sitenize zarar verebilmektedir.Bunun için işinizi yapacak güvenilir kişiler bulmalısınız. Seo hakkında iyi bilgi sahibi olabilmek için,geçmişi de bilmek zorundasınız.Şimdi sizlere bir kaç öneri sunacağız!

Tek Odaklılık ve Uygunluk:

SEO için odaklanma ve uygunluk internetin çıkışından bugüne bu olgunun içinde yeralır.Bir sitede yapılan en büyük hata,çok çeşitliliktir kısacası websitenizin içeriği grafik tasarımla ilgili ise,sadece ona odaklanmak sizi doğru yola getirecektir.Bir youtube veya facebook olmanız zor olsa gerek fakat odak noktalarına baktığımızda amaçları her birinin amacı bize bu konuda ışık tutacaktır (ODAK).

Anahtar Kelimelerinize Çeşitlilik Kazandırın

Arama motorları ilk çıktığında,SEO için bir kelimeye rank alamak oldukca önemliydi.Örneğin: video animasyon anahtar kelimesine odaklanmak istediğinizde,bunu sitenizin her yerinde kullanabilirdiniz sistemi kandırma olasılığınız yüksekti fakat günümüzde bu sistem tamamen değişti.Bunun yerine yapacağınız en iyi şey,odaklanmak istediğiniz anahtar kelimeyi çeşitlendirmeniz olmalıdır.

Doğru İçerik Kullanımı

Arama motorlarında ilk sıralara çıkacam diye,kesinlikle aynı kelimeyi defalarca kullanmama ya özen göstermelisiniz.Ayrıca website içeriğinizi yaratırken,sitenizin arama motorlarından çok,insanlara hitap etmesine özen göstermelisiniz.

Büyüklüğün Önemi

Özellikle Site yazılarınızda 1000 kelime kullanmaya ve yazılarınızın içeriğini bozmamaya,doğru ve akıcı bir dil kullanmaya dikkat etmelisiniz.Ayrıca yazrılarınızda doğal olmak,kelimeleri abartmadan doğru yerlerde kullanmak sizi seo alanında bir adım daha ileri taşıyacaktır.

Web siteniz İçin Mobil Uygulama Geliştirin

Günümüzde bir çoğumuz  akıllı telefonlar kullanarak google üzerinden  istedikleri siteler ulaşmaktadır.Web siteniz için bir uygulama geliştirmek seo için önemli bir diğer adımdır.

Resimlerin ve Renklerin Etkisi

Web siteniz için içeriğinize uygun kaliteli resimler kullanmak ziyaretcilerinizi pozitif anlamda etkileyecektir.Bunun gözü rahatsız edici renkler kullanmak site ziyaretcileri açısından rahatsız edici bir durumdur.

Backlink Önemi

Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu herhangi bir sayfasında bulunan text linki dir.Backlink konusunda yapacağımız en önemli hamle,sitenize uygun içerikli kaliteli sitelerden link almanız olacaktır. Bu verdiğimiz açıklamalardan yola çıkarak,internetin nasıl çalıştığını,arama motorlarının ve seo arama motoru optimizayonunun nasıl işlediğini gördük.Şimdi yapmanız gereken bu yolları takip ederek sitenizi google da daha da yukarı taşımak olacaktır. Kolay gelsin!