Flutter Nedir ve Nasıl Kullanır

Bu yıl mobil uygulamalar giderek daha popüler olmaya devam etti.  Neyse ki, onları oluşturmak isteyen geliştiricilerin kullanabileceği birçok programlama aracı var.  Bu araçlar arasında son zamanlarda kendini öne çıkaran Flutter’a değinmek istiyoruz.

 Flutter nedir?

 Flutter, Google tarafından oluşturulan ve Mayıs 2017’de piyasaya sürülen ücretsiz ve açık kaynaklı bir mobil UI framework’dur. Birkaç kelimeyle, yalnızca bir kod tabanı ile yerel bir mobil uygulama oluşturmanıza olanak tanır.  Bu, iki farklı uygulama (iOS ve Android için) oluşturmak için bir programlama dili ve bir kod tabanı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

 Flutter iki önemli bölümden oluşur:

 Bir SDK (Yazılım Geliştirme Kiti): Uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak bir araç koleksiyonu.  Bu, kodunuzu yerel makine kodunda derlemek için araçlar içerir (iOS ve Android için kod).

 Bir framework (widget’lara dayalı UI Kitaplığı): Kendi ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebileceğiniz yeniden kullanılabilir. UI öğeleri (düğmeler, metin girişleri, kaydırıcılar vb.) koleksiyonu.

 Flutter ile geliştirme yapmak için Dart adlı bir programlama dili kullanacaksınız.  Dil, Ekim 2011’de Google tarafından oluşturuldu, ancak geçtiğimiz yıllarda çok gelişti.

 Dart, ön uç geliştirmeye odaklanır ve bunu mobil ve web uygulamaları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

 Biraz programlama biliyorsanız, Dart yazılı bir nesne programlama dilidir.  Dart’ın sözdizimini JavaScript ile karşılaştırabilirsiniz.

 “Flutter, tek bir kod tabanından mobil, web ve masaüstü uygulamalar oluşturmak için Google’ın UI araç takımıdır.”  – Google, flutter.dev

 Neden Flutter öğrenmelisiniz?

Öğrenmesi ve kullanması basit

 Flutter modern bir framework’dur Bununla mobil uygulamalar oluşturmak çok daha kolaydır.  Java, Swift veya React Native kullandıysanız Flutter’ın ne kadar farklı olduğunu fark edeceksiniz.

 Flutter’ı kullanmaya başlamadan önce kişisel olarak mobil uygulama geliştirmeyi hiç sevmezdim.

 Flutter hakkında sevdiğim şey, bir sürü kod olmadan gerçek bir yerel uygulama oluşturabilmenizdir.

 Hızlı derleme: maksimum üretkenlik

 Flutter sayesinde kodunuzu değiştirebilir ve sonuçları gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.  Buna Hot-Reload denir.  Kaydettikten sonra uygulamanın kendisini güncellemek yalnızca kısa bir süre alır.

 Önemli değişiklikler sizi uygulamayı yeniden yüklemeye zorlar.  Ancak örneğin tasarım gibi çalışırsanız ve bir öğenin boyutunu değiştirirseniz, bu gerçek zamanlı!

 Başlangıç ​​MVP’leri için ideal

 Ürününüzü bir an önce yatırımcılara göstermek istiyorsanız Flutter iyi bir seçimdir.

 MVP’niz için kullanmak için en önemli 4 nedenim:

 Flutter ile bir mobil uygulama geliştirmek daha ucuzdur çünkü iki mobil uygulama (biri iOS için diğeri Android için) oluşturup sürdürmeniz gerekmez.

 MVP’nizi oluşturmak için tek ihtiyacınız olan bir geliştirici.

 Performanslıdır – yerel bir uygulama ile Flutter uygulaması arasındaki farkı görmezsiniz.

Güvenli Ödeme Sistemi

Bir hizmet satın alındığında, hizmet bedeli proje teslim alınana kadar korumalı hesapta bekletilir. Proje teslim edildiğinde, işveren hesabında onay butonu görünür. İşveren bu onay butonuna tıklayarak proje ücretinin hizmet verene aktarılmasını sağlar.

Etiketler
Paylaşmak

İlgili Makaleler