En Büyük Temsilci Logo Tasarımı Nasıl Olmalı

En Büyük Temsilci Logo Tasarımı Nasıl Olmalı
Yeni girişimciler ve yeni iş sahiplerinin kafasını en meşgul eden konulardan biri de markalarını temsil edecek olan Logo tasarımının içeriğidir. Özgün ve farklı bir logo, markanın tanınmasını sağlarken, markanın hafızlarda kolayca yer edinmesini de sağlar. İyi bir logo tasarımı için dikkat edilmesi gereken bazı ufak ama önemli detayları aşağıda takipçilerimiz ile paylaştık. Bu detayları dikkate alarak, logo tasarımı yaptırmanızı öneririz. Logonuzun, sizi şirketiniz var olduğu sürece temsil edeceğini ve logoların aslında en iyi reklam aracılarından olduğunu unutmayın.

Logonuzu ortaya çıkaracak en önemli detay renklerdir, renk karmaşasından uzak durun.

Logo tasarımında en önemli detay tasarımda kullanılacak renklerin uyumu ve anlamıdır. Eğer şirketinizin kullanmak zorunda olduğu belirli renkler yok ise soft renkleri tercih etmenizi öneririz. Özellikle logo da kullanılan arka plan renkleri logonuz da paylaşacağınız her sembolün veya yazının dikkat çekmesini yada müşterileri markadan uzaklaştırmayı sağlayacaktır. Arka plan renkleri ile sembol ve yazıların uyum içinde olması önemli bir detaydır. Sektörünüze, sunduğunuz hizmet yâda pazarladığınız ürünün içeriğine göre kullanılacak renklerin seçimini yapabilirsiniz. Tüm renklerin insanlar üzerinde ayrı bir hissiyat yaratacağını unutmamalısınız. Renk seçiminde önce hangi rengin kişiler üzerinde nasıl bir hissiyat yarattığını araştırarak kullanacağınız renklere bu doğrultuda karar vermelisiniz. Örnek olarak belirtmek gerekirse kırmızı renk; hâkimiyetin, liderliğin ve üstünlüğün rengidir. Ayrıca dikkat çekici ve duygusal yoğunluğu artırıcı özelliktedir. Mavi renk; sadakati, bağlığı ve güveni temsil eder. Özellikle köklü şirketlerin logo tasarımlarında mavi ve mavi tonlarının çok sık kullanıldığını görebilirsiniz. Sarı renk; göz yorucu ve yoğun kullanıldığında uzaklaştırıcı renkler arasındadır. Bu nedenle logo tasarımlarında sarı renk pek tercih edilmez. Kullanılması gerekirse de kısmen kullanılmasını öneririz. Yeşil renk; yenilenmeyi, gençliği ve doğallığı ifade eder. Yeşil rengin ayrıca sakinleştirici özelliği de vardır. Beyaz renk; saflığı, temizliği ve masumiyeti temsil eder. Bu nedenle logo tasarımında arka plan rengi olarak çok sık tercih edilir. Mor renk; zenginliği, romantizmi, duygusallığı ve tutkuyu ifade eder. Fakat göz yorucu olduğu ve karmaşa yaratabileceği için logo tasarımında pek tercih edilmez.

Logonuzun içeriği hedef kitlenize uygun ve özgün olmalıdır.

Logonuzda, müşterilerinize iletmek istediğiniz her türlü mesajı çeşitli semboller veya ikonlar aracılığı ile iletebilir, kişileri markanızın etkisi altına alabilirsiniz. Hedef kitlenize hitap edecek logo tasarımı düşündüğünüzden çok daha etkili olabilir. Örnek vermek gerekirse; çocuklara yönelik bir marka oluşturuyorsanız, çocukların ilgisini çekecek renklerde yeni bir çizgi karakter oluşturabilirsiniz. Kadınlara yönelik bir marka oluşturuyorsanız logonuzda kullandığınız sembolleri veya ikonları pembe veya pembe tonlarında tasarlatabilirsiniz. Logonuzun özgün olması da en önemli detaylardan biridir. Logonuzu şirketiniz var olduğu sürece kullanacağınız için zamanla logonuzun marka algısı oluşturacağını unutmamak gerekir. Bu nedenle diğer markaların logosundan en ufak bir iz yâda çağrışım olmamalıdır. Logonuz başka bir markanın etkisi altında tasarlanırsa, kendi markanızı değil o markanın reklamını yapmış olursunuz ve bu durum müşterilerinizde markanıza karşı güven sorunu yaratabilir.

Her türlü görüntü kirliliğinde uzak durun.

Logonuzda kullanmak istediğiniz semboller veya yazılar her zaman en sade olanlardan seçilmelidir. Görüntü kirliliği yaratan karışık ikonlar ve karmaşık yazı karakterleri göz yorucu olduğu için dikkat çekmez ve kişiyi de markanızdan uzaklaştırabilir. Logo tasarımı ne kadar sade olursa zihinlerde yer edinmesi de o kadar kolaylaşır. Logo tasarımınızda markanızı temsil eden renkleri, sembolleri ve ikonları en sade haliyle kullanmalısınız. Logonuzda yazı olması gerekiyorsa, seçeceğiniz yazı karakterleri de aynı semboller gibi sade ve okunaklı olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.