Satılık Web Sitesi Nedir?

Satılık Web Sitesi Nedir?
Günümüzde her şey gibi internet siteleri de alınıp, satılabiliyor. Web sitesi sahibi olmak isteyen fakat işin en zor kısmı olan kurulum, tasarım gibi detaylarla vakit kaybetmek istemeyenlerin yoğun talepleri üzerine bu pazar dünyanın her yerinde gün geçtikçe hızla büyüyor. Sizde dilerseniz çeşitli nedenler ile satışa sunulan, site tasarımı ve içeriği önceden hazırlanmış, çeşitli fonksiyonlara sahip ve belirli ziyaretçi kapasitesi olan internet sitelerini web sitemiz üzerinden online satın alabilirsiniz. Satışa sunulan satılık web sitelerinin birbirinden farklı özellikleri ve fonksiyonları olduğu için satın alma işleminden önce satılık web sitesini detaylı incelemenizi ve taleplerinizi karşılayıp, karşılamadığını tespit ederek isteğinize en uygun olan web sitesini seçmenizi öneririz. Bizde bu makalemizde en doğru kararı verebilmeniz için web sitesi satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, sizlerle paylaşıyoruz. Satılık web sitesi satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?
  1. Satılık web sitesini sıradan ve tanımadığınız kişilerden almamanızı öneririz. Özellikle forumlarda satışa sunulan satılık web sitelerini satın alacağınız kişiler, ödemeyi aldıktan sonra transferi iptal edebilir. Bu pazara talebin gittikçe artmasından dolayı, son zamanlarda bu tarz sıkıntıların da çok yaygınlaştığını unutmayın.
 
  1. Domain ve Hosting: Domain ve hosting servisleri ayrı ayrı veya beraberde satışa sunulmaktır. Satın alacağınız Domain’in kalan süresi oldukça önemlidir. Sona ermesine 10, 15 günden daha az kalmış domainleri satın almamalısınız.  Domain transfer işlemlerinin süresi şirketten, şirkete göre değişmektedir. Transfer işlemleri bazen 12 saatte gerçekleşir, bazen ise bu süre 10, 15 gün kadar uzayabilir. Bu süre içerisinde transfer işlemleriniz tamamlanmadan, domain boşa düşebilir. Domainin boşa düşmesi, sizin için hem riskli hem de çok zahmetli olacaktır.  İşinizi kolaylaştırmak için domain ve hosting’i birlikte almanızı öneririz.
 
  1. Transfer işlemlerinizi tamamladıktan sonra karşınıza çıkan 1 yıl uzatma bedelini de ödemeniz gerekir. Eğer Domain’in bitmesine 6 ay gibi bir süre kalmışsa, sizin de ödediğin 12 aylık bedel ile birlikte Domain süresi 18 aya çıkacaktır.
 
  1. Organik ziyaretçi sayısı: Satılık web sitesi, satın alırken en önemli detay sitenin organik ziyaretçi sayısıdır. Bir sitenin başarılı olup, olmadığını en net organik ziyaretçi sayısından anlayabilirsiniz. Web sitelerine ziyaretçiler, arama motorlarından (organik ziyaretçiler), ücretli reklamlardan ya da diğer sitelerden backline ile gelir. Fakat organik ziyaretçi sayısı en önemlisidir, çünkü organik ziyaretçi sayısı size sitenin arama motorlarından ne kadar trafik aldığını da gösterir. Eğer yüksek bir bütçe ile web sitesi alıyorsanız, organik ziyaretçi sayısını en doğru şekilde öğrenmek için ve site hakkında en doğru bilgilere sahip olabilmeniz için mutlaka sitenin Google Analytics bilgilerini de incelemelisiniz.
 
  1. Özgün site içerikleri: Site haritasından; Sitede kaç tane içerik var? Paylaşılan içerikler özgün mü? Sitedeki içerikler bot yöntemiyle mi çekilmiş? İlk içerik ne zaman yayınlanmış? Sitede içeriklerin yayınlanma sıklığı nedir? gibi önemli konuların cevaplarını tespit edin.
 
  1. İndeks oranı: Satılık web sitesi sayfalarının indekslenip, indekslenmediği de en önemli detaylardan biridir. Satılık web sitesi, kopya içerikler ile hazırlanmış olabilir ve kopya içerikten dolayı Google tarafından cezalandırılmış olabilir. Google tarafından cezalandırılan web siteleri arama sonuçlarında gösterilmez dolayısıyla sayfanıza ziyaretçi gelmesi neredeyse imkânsızdır. Google’a “site://siteadı.com” yazarak indekslenen sayfaları çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.
    Dilerseniz sizde farklı sektörlere ait ve farklı içeriklere sahip onlarca web sitesinden dilediğinizi seçerek, sanal isçi üzerinden en güvenli şekilde satın alıp, sanal dünyaya ilk adımınızı atabilirsiniz.