Web sitesi Oluşturma

Web sitesi Oluşturma

Web Sitesi Oluşturmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bir web sitesi oluşturma her ne kadar kolay gözükse de, aslında dikkate alınması gereken onlarca detay olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu makalemizde başarılı bir web sitesi oluşturmak isteyenler için bu detaylardan sadece birkaçından bahsedeceğiz.

Web sitesi oluşturma hazırlık aşamaları

Web sitesi oluşturmadan önce nasıl bir internet sitesine ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz. İnternet siteleri temelde dinamik internet siteleri ve statik internet siteleri olmak üzere kendi arasında ikiye ayrılır.

Dinamik internet sitesi nedir?

Dinamik internet siteleri; arkasında veri tabanı çalışan sitelere denir. Dinamik web sitelerine, dilediğiniz kadar kullanıcı tanımlayabilirsiniz. Kullanıcılar şifre ile sisteme giriş yaparak, web sitesinin tüm alanlarına çeşitli bilgiler, makaleler veya resimler ekleyebilir, silebilir ya da var olan bilgileri en kolay şekilde güncelleyebilir. Eğer sürekli güncellemeniz gereken bir web sitesine ihtiyacınız varsa mutlaka dinamik internet sitesi yaptırmanız gerekir. Dinamik internet sitelerinin kullanımı, statik internet sitelerine oranla oldukça kolaydır.

Statik internet sitesi nedir?

Statik internet sitelerinin arkasında herhangi bir veri tabanı çalışmaz. Güncelleme, yeni bilgi ekleme, silme gibi işlemleri yapmak için html kodlarını iyi derecede bilmeniz gerekir. Web sitesi oluşturduktan sonra herhangi bir güncellemeye veya site içerisinde herhangi bir bilgiye müdahale etmenize gerek yok ise statik internet sitelerini kullanabilirsiniz. Statik internet sitelerine müdahaleyi ancak html bilgisi olan kişiler veya web sitesini oluşturan kişiler müdahale edebilir.

Web sitesi oluşturma tasarım aşamaları

Web sitenizi oluşma esnasında en önem vermeniz gereken bir aşamada tasarımdır. Web sitenizi oluştururken altın oran olarak tanımlanan en ile boy oranlarını kullanmanızı öneririz. Yüzyıllardır film afişlerinde, mısır piramitlerinde, yunan tapınaklarında ve daha birçok yerde kullanılan altın oran, günümüzde web sitesi oluşturma esnasında da kullanılmaktadır. Bugün dünyanın en başarılı birçok internet sitesinin altın orana uygun tasarlandığını görebilirsiniz.

Altın oran nedir?

0,  1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 sayılarından oluşan ve Fibonacci Serisi olarak bilinen bu sayı dizisi ayrıca doğanın sayıları olarak da isimlendirilir. Kendinden önceki iki sayının toplamı ile oluşturulan seri birbirine bölündüğünde sonuç 1.612 çıkar. 1.612 sayısı ise yüzyıllardır tüm dünya tarafından altın oran olarak kabul edilmiştir. Örneğin; web sitesi oluşturma esnasında genişliği 350 px yaptıysanız, yüksekliğini de 350 / 1.612 = 217 px olarak yapmanızı öneririz.  Fibonacci Serisini meydana getiren en küçük karelerin olduğu kısımlara en çok göze çarpmasını istediğiniz haberleri, bilgileri ya da resimleri yerleştirmelisiniz. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ilk dikkatini bahsettiğimiz bu kareler çekecektir. Örnek vermek gerekirse bugün dünyada milyarlarca kullanıcısı olan Twitter, altın oran kuralına uygun tasarlanmıştır ve bahsettiğimiz bu en küçük karelere ise güncel haberler yerleştirilmiştir.

Tasarımda renk tercihi

Web sitesi oluşturma esnasında tercih ettiğiniz renklerin, ziyaretçilerde oluşturacağı psikolojik etkileri unutmamalısınız. Web sitenizi oluştururken en çok üç ana renk kullanmanızı ve ihtiyaç halinde bu üç ana rengin tonlarını tercih etmenizi öneririz.   Kısaca bahsettiğimiz bu detaylar dışında verimli bir web sitesi oluşturma için diğer makalelerimizi okuyup daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Ya da dilerseniz konu hakkında tam bilgiye sahip onlarca uzmanımızdan hizmet alabilirsiniz. Ürün odaklı web siteleri, emlakçı siteleri, E ticaret sistemleri, alışveriş siteleri ve 2 el araç siteleri gibi birçok sektöre hizmet veren uzmanlarımız tüm detayları dikkate alarak sizlere kaliteli ve uzun yıllar kullanabileceğiniz bir web sitesi oluşturmanızda yardımcı olacaktır.